انواع مته؛ با توجه به متریال مورد نظرتان مته مناسب را انتخاب کنید!!

انواع مته

 انواع مته از اصلی ترین متعلقات دریل است، حتی میتوان گفت استفاده دریل ها بر پایه وجود مته صورت می گیرد. دریل جزو ابزاری است که چه برای مصارف خانگی و چه برای حرفه دائمی به وفور استفاده می شود. اما لازمه استفاده درست از دریل، شناخت انواع مته است. در ادامه این مطلب انواع سری های مته را معرفی کرده و شما را راهنماییی میکنیم که با توجه به نوع سوراخکاری و نیاز خود، از چه نوع مته ای استفاده کنید.

انواع مته مناسب سوراخکاری چوب

انواع مته مناسب چوب
مته چوب

همانطور که از اسم این نوع مته پیداست، از آن برای سوراخکاری چوب استفاده می­شود. مته ای که مناسب چوب باشد انواع مختلفی دارد. با توجه به نوع کاربری می­توانید مته مورد نیاز خود را انتخاب کنید و از آن استفاده کنید.

مته چوب

 مته چوب دارای نوک تیزی بوده که علاوه بر سوراخکاری دقیق و ظریف، دارای قیمت مناسب تری است. می توان گفت مته چوب نسبت به سایر مته ها بیشتر هم مورد استفاده قرار میگیرد و در بین کاربران شناخته شده تر است.

مته برگی

مته برگی
مته برگی

کاربرد مته برگی برای سوراخکاری چوب بوده و بیشتر برای سازه­­ هایی که نیاز به سوراخ ­های بزرگ دارند استفاده می­ شود. در قسمت بالایی این مدل مته یک نوک سوزنی وجود دارد که به عنوان محور عمل کرده و باقی مته حول محور آن سوراخ ایجاد می­کند.

مته خزینه

اگر کار های مربوط به ام دی اف یا کابینت سازی را انجام می دهید به مته خزینه نیاز پیدا خواهید کرد. مته خزینه مناسب برای چوب و ام دی اف است و برای کارکنان این حرفه بسیار مورد نیاز است.

انواع مته مناسب فلزات

همانطور که از اسم این نوع مته پیداست، از آن برای سوراخکاری فلزات استفاده می­شود. مته ای که مناسب فلز باشد انواع مختلفی دارد. با توجه به وجود انواع فلزات، برخی از مته ها تنها مناسب فلز خاصی است. با توجه به نوع کاربری می­توانید مته مورد نیاز خود را انتخاب کنید و از آن استفاده کنید.

مته فلز

برای سوراخ کاری فلزاتی چون مس، آلومینیوم و روی میتوان از این نوع مته استفاده کرد. اما برای فلزات سخت تر از این مته استفاده نکنید. همچنین مته فلز برای سوراخکاری­های عمومی مثل گچ و چوب هم مورد استفاده قرار می گیرد.

مته کونیک

این مدل مته برای سوراخکاری فلزات با سایز بزرگ کاربرد دارد. به دلیل استفاده برای سایز بزرگ، سطح بیشتری از مته با فلز تماس دارد. پیش از این هم اشاره شد که سوراخکاری فلزات ایجاد حرارت به همراه دارد. مته کونیک هم از این قاعده مستثنی نیست و نیاز به محافظت دارد. پیشنهاد ما برای محافظت از این نوع مته خنک کردن آن و استفاده از دور پایین دریل است.

مته کبالت

مته کبالت
مته کبالت

مته کبالت مناسب برای سوراخکاری آهن آلات، اجسام فولادی، استیل، چدن و … است. کبالت فلزی بسیار سخت است و این سختی باعث می شود برای سوراخکاری اجسام سخت که ایجاد حرارت و احتمال ذوب شدن مته را به همراه دارند، بسیار مناسب باشد.

مته آهن کوتاه و آهن بلند

از این دو مته برای سوراخکاری فلزات استفاده می­ شود. مته آهن کوتاه ارتفاع کمتری دارد و مناسب فلزات نازک است و بالعکس مته آهن بلند ارتفاع بیشتری دارد و برای فلزات ضخیم تر استفاده می ­شود. از آنجایی که احتمال شکسن مته با ارتفاع آن رابطه مستقیم دارد، احتمال شکستن مته آهن بلند بیشتر بوده و پیشنهاد می­شود هنگام کار با آن از دور پایین دریل استفاده کنید.

انواع مته مخصوص سنگ

همانطور که از اسم این نوع مته پیداست، از آن برای سوراخکاری سنگ استفاده می­شود. مته ای که مناسب سنگ باشد انواع مختلفی دارد. با توجه به نوع کاربری می­ توانید مته مورد نیاز خود را انتخاب کنید و از آن استفاده کنید.

مته گرانیت

مته گرانیتی بهترین انتخاب برای سوراخکاری سنگ ­ها، به خصوص سنگ­ های گرانیتی است. استحکام این گرانیت بالا است اما برای محافظت بیشتر هنگام استفاده از حالت چکشی دریل استفاده کنید و همچنین مته را خنک نگه دارید.

مته الماسه

مته الماسه دارای زایده هایی بوده که با آن ها الماسه می گویند. این مته مناسب برای سنگ، دیوار، سرامیک، مصالح و بتن است. توجه داشته باشید هنگام کار با مته الماسه استفاده از حالت چکشی دریل باعث می شود نتیجه کار بهتر شود. این نوع مته برای فلز مناسب نیست و چنانچه برای فلز استفاده شود با ذوب شدن سری مته رو به رو خواهید شد.

مته 4­شیار و 5­شیار

 این مته­ ها مناسب برای سوراخکاری انواع سنگ و بتن است. شباهت زیادی به یکدیگر دارند اما مته 5­شیار قوی تر عمل می­کند و قطر سوراخکاری آن بیشتر است. اما مته 4­شیار کارایی بیشتری دارد.

انواع مته مناسب سطوح مختلف

مته هایی هم وجود دارد که برای تمام سطوح مورد استفاده است. به طور مثال هم برای فلز و چوب مناسب هستند و هم برای دیوار و بتن.

مته کاجی

مته کاجی
مته کاجی

ظاهر این مدل مته، شباهت به کاج داشته و به همین دلیل اینگونه نام‌گذاری شده است. البته به این مدل از مته، مته مخروطی یا پله‌ای هم گفته می‌شود. مته مخروطی برای سوراخکاری روی فلزات، چوب، پلاستیک و… مناسب است. از این مدل مته به دلیل ظاهر پله ­ای می توان برای ایجاد سوراخ هایی که نیاز به عریض شدن دارند، استفاده کنید. به طوری که نیاز به تعویض مته نبوده و  هرچقدر مته بیشتر داخل شود سوراخ بزرگ تری ایجاد می­ شود.

با توجه به نکات گفته شده می ­توانید پس از در نظر گرفتن متریال مورد نظرتان، مته ­ای که مناسب است را انتخاب کنید و کیفیت کارتان را به حداکثر برسانید. فروشگاه اینترنتی پی­ بام لذت انتخابی  به صرفه و مطمئن را برای شما عزیزان ایجاد خواهد کرد.

حالا که با انواع مته آشنا شدید، بخوانید در مورد مته گردبر و کاربرد های آن

بیتا خطیب

سلام! بیتا خطیب هستم، سال 1382 در شهر مشهد متولد شدم. من علاقه به نوشتن، تولید محتوا و کسب تجربیات و اطلاعات جدید در این حیطه دارم. افزون بر تولید محتوا در زمینه SEO فعالیت دارم. فعالیت رسمی من از پی بام مگ آغاز و در حال حاضر به عنوان نویسنده با تیم پی بام همراه هستم.

→ خواندن مطلب قبلی

مراقبت از ابزار برقی، نکاتی برای دوام بیشتر ابزار!!

خواندن مطلب بعدی ←

برند آلتونا، تولید کننده حرفه‌ای ابزار باغبانی

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.