قیچی های باغبانی و شاخه زن، انواع قیچی ها و کاربرد هرکدام!

قیچی های باغبانی از اصلی ترین ابزار مورد استفاده در عرصه باغداری و پرورش گیاهان هستند. انواع این قیچی های باغبانی در مصارف گوناگون کاربرد مخصوص خود را دارد. اما میتوان گفت کلیت استفاده از قیچی های باغبانی یک شکل و جهت قطع کردن، بریدن، هرس و قلمه زدن گیاهان، بریدن شاخ و برگ و ….است. در ادامه این مقاله قصد داریم انواع قیچی های باغبانی و کاربرد هر کدام را به طور کامل توضیح داده و همچنین نکات مورد نیاز برای خریدی مناسب و به صرفه را ارائه خواهیم کرد.

انواع قیچی های باغبانی

قطعا میدانید خرید ابزار نیاز به اطلاعات کافی و دقیق خواهد داشت. قیچی های باغبانی هم از این قائده مستثنی نبوده و علاوه بر شناخت هر کدام از قیچی های باغبانی و کاربرد آن ها، احتیاج به رعایت نکاتی مهم برای انتخابی درست خواهید داشت. تفاوت قیچی های باغبانی معمولا در نوع تیغه و دسته آن ها دیده می شود، که همین تفاوت موجب تغییر کاربرد هرکدام می شود.

انواع و تفاوت قیچی های باغبانی
تفاوت قیچی های باغبانی

قیچی پرچین (شمشاد زن)

قیچی پرچین دارای سایز نسبتا بزرگ، دسته های بلند و تیغه های تیز است. از این ابزار برای هرس کردن پرچین ها و قسمت های نازک شاخ و برگ استفاده می شود. دسته های بلند این قیچی مناسب برای هرس قسمت های بالایی بوته ها و تیغه های تیز آن مناسب برای انواع برش است.

قیچی شمشاد زن یا پرچین
ثیچی شمشاد زن

قیچی های باغبانی از نوع هرس!

در بین خانواده قیچی های باغبانی، قیچی های مخصوص هرس دسته ای مجزا را به خود اختصاص داده اند. همانطور که از نام این ابزار مشخص است، از آن برای هرس گیاهان با ضخامت های متفاوت استفاده می شود. قیچی هرس به چند دسته تقسیم میشود که کارایی کلی آن ها با هم شباهت دارند، اما دارای تفاوت هایی جرئی بوده و همچنین طرز استفاده از آن ها با یکدیگر تفاوت دارد.

هرس  دو دست: این قیچی دارای دسته های نسبتا بلند و تیغه های قوی جهت هرس شاخه های کمی ضخیم تر است. باید بدانید  برای استفاده از این ابزار نیاز به استفاده از نیروی هر دو دست خواهید داشت.
هرس یک دست: بر خلاف قیچی هرس دو دست، این قیچی دارای سایز کوچک تر و دسته های کوتاه تر است. همچنین کار کردن با یک دست، برای استفاده از این ابزار کافی و کار را راحت تر می کند. عموما تیغه های این قیچی حالت مقعر دارند و برای هرس شاخه های نازک تر کاربرد دارند.

انواع قیچی های هرس یک دست و دو دست


هرس تلسکوپی: هرس تلسکوپی با هرس دو دست ظاهر تقریبت یکسانی داشته و به نیروی هر دو دست احتیاج دارد. تفاوت این دو ابزار در دسته های آن ها است. هرس تلسکوپی دارای دسته های تلسکوپی و بلند تری است، که قدرت بیشتری داشته وهمچنین دسترسی به شاخه های بلند تر را راحت می سازد.
 هرس در ارتفاع: همانطور که از نام این ابزار مشخص است؛ برای کار در ارتفاع مناسب بوده و کاربر میتواند در حالت ایستاده، بدون استفاده از نردبان یا پایه به هرس شاخه ها  بپردازد.

انواع قیچی های هرس تلسکوپی
قیچی هرس تلسکوپی

قیچی جغجغه ای

در بین قیچی های باغبانی، قیچی جغجغه ای از قدرت نسبتا بیشتری برخورد دار است. این ابزار دارای سیستم چرخ جغجغه ای است، که وجود همین سیستم باعث قدرت بیشتر قیچی می شود. استفاده از این قیچی نیاز به نیرو کمتری داشته و کاربر می تواند با حداقل نیرو از حداکثر توان قیچی بهره ببرد.

قیچی جغجغه ای
قیچی جغجغه ای

قیچی برداشت (میوه چین)

این نوع قیچی دارای تیغه های کوتاه و صافی می باشد که از قدرت زیادی برخورد دار نیست. از قیچی های برداشت برای چیدن میوه ها یا برش شاخه های نازک استفاده میشود. یه طور معمول برای گیاهان آپارتمانی یا برداشت میوه هایی چون انگور از این قیچی استفاده می شود.

قیچی چمن زن

از قیچی چمن زن برای کوتاه کردن چمن ها یا چیدن سبزیجات استفاده می شود. به طور خلاصه میتوان گفت کاربرد این ابزار تنها برای گیاهان جوابگو است.

راهنمای خرید قیچی های باغبانی

معمولا خریداران ابزار قبل از خرید، نیاز به اطلاعاتی کافی در مورد ابزاری که قصد خرید آن را دارند؛ پیدا می کنند. در این قسمت به نکاتی اشاره خواهیم کرد که با توجه به آن ها و دقت کافی هنگام خرید میتوانید بهترین و کارآمد ترین ابزار مورد نظر را برای خود تهیه کنید.

نیاز اساسی خود: در مرحله اول باید از بین قیچی های باغبانی موجود، قیچی مورد نظر خود را پیدا کرده و تشخیص بدهید به کدام ابزار نیاز دارید. یعنی هدف شما از خرید یک قیچی باغبانی کدام یک از موارد گفته شده است. با مروری دقیق تر به کاربرد هر قیچی، نیاز اصلی خود را پیدا کنید.
گیاهان مورد نظر: در مرحله بعد باید بدانید گیاه و شاخ و برگی که با آن سر و کار خواهید داشت از چه جنسی هستند. به طور مثال اگر با درختان مرتفع رو به رو هستید، در بین قیچی های باغبانی به قیچی هرس در ارتفاع نیاز پیدا خواهید کرد.
جنس تیغه و طراحی بدنه: اما پس از شناخت نیاز اصلی، جنس و طراحی ابزار بسیار مهم است. اگر جنس تیغه مطلوب و طراحی بدنه ارگونومیک باشد، قیچی خریداری شده بسیار با دوام تر و کاربردی تر خواهد بود. تیغه قیچی های باغبانی با جنس گوناگون در بازار وجود دارند اما پیشنهاد ما به شما تیتانیوم است. تیغه های تیتانیوم از مقاومت بیشتری برخود دار بوده و همچنین وزن سبک تری دارند و دوام بیشتری به ارمغان می آورند. اگر طرح بدنه به صورت ارگونومیک باشد کاربر هنگام کار احساس خستگی نکرده و اذیت نخواهد شد. میتوان گفت خوش دستی ابزار موجب راحتی بیشتر کاربر می شود. فروشگاه تخصصی ابزار و تجهیزات پی بام این امکان را فراهم می کند تا با کمترین زمان ممکن و با کمک کارشناسان با سابقه این مجموعه، بهترین و به صرفه ترین خرید را تجربه کنید.

در مطلب بالا انواع قیچی های باغبانی و کاربرد آن ها گفته شد و همچنین نکات لازم برای خریدی مناسب توصیه شد. توجه داشته باشید علاوه بر خرید اولیه ابزار نگهداری از آن بسیار مهم است. توصیه می شود پس از خرید، مراقبت کافی برای دوام بیشتر ابزار فراموش نشود.

حالا که حرف قیچی های باغبانی شد، بخوانید در مورد ابزاری که برای آرایش گیاهان نیاز خواهید داشت

بیتا خطیب

سلام! بیتا خطیب هستم، سال 1382 در شهر مشهد متولد شدم. من علاقه به نوشتن، تولید محتوا و کسب تجربیات و اطلاعات جدید در این حیطه دارم. افزون بر تولید محتوا در زمینه SEO فعالیت دارم. فعالیت رسمی من از پی بام مگ آغاز و در حال حاضر به عنوان نویسنده با تیم پی بام همراه هستم.

→ خواندن مطلب قبلی

فرز خوب چی بخرم؟برند مناسب برای فرز؟ انواع فرز و کاربرد هرکدام

خواندن مطلب بعدی ←

ابزار دستی، بهترین برند ابزار دستی ایران و راهنمای خرید!

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.