ابزار شارژی یا برقی؟! مزایا و معایب این دو ابزار جهت انتخابی درست

شارژی یا برقی

ابزار شارژی یا برقی؟! امروزه مسئله خرید ابزار شارژی یا برقی برای کاربران کمی پیچیده شده است. خرید ابزار و یراق آلات در بین کاربران حائز اهمیت بسیاری است. زیرا ابزار با دوام، با قیمت مناسب و قدرت کافی از اصلی ترین نیاز خریداران یک کالا است. گاهی یک کاربر خانگی در پی خرید ابزاری مطمئن و با دوام برای مدت طولانی می گردد، یا صاحب یک کارگاه صنعتی به دنبال ابزاری قدرتمند و چند کاره است؛ در چنین مواردی اولین مسئله ای که احتمال دارد برای کاربر پیش آید، این است که خرید ابزار شارژی بهتر است یا برقی؟ در این بین، انتخاب بین ابزار شارژی یا برقی بسیار مهم و مورد توجه قرار می گیرد. هرکدام از این ابزار دارای مزایا و معایبی بوده، که با دانستن این مطالب انتخاب برای کاربر بسیار آسان تر خواهد شد. اما باید بدانید در نهایت نیاز شما، تعیین کننده خریدی به صرفه و مفید است. با مطالعه ادامه این مطلب و تطابق آن با نیاز خود، به پاسخ سوال: خرید ابزار شارژی یا برقی؟ نزدیک شوید.

ابزار برقی

ابزار برقی به آن دسته از ابزار گفته می شود، که نیروی مورد نیاز خود را از انرژی الکتریکی تامین می کنند. پس از ابزار آلات دستی، با ورود ابزار برقی به صنعت؛ راحتی و سهولت اکثر کارها برای کاربران فراهم شد. استفاده از ابزار برقی باعث شد، تا افراد احتیاج به انرژی و زمان کمتری برای انجام امور خود داشته باشند. ابزار آلات برقی با وجود یک کابل 1 تا 2 متری و اتصال آن به پریز برق، شروع به تولید نیرو می کنند. از دیر باز، ابزار آلات برقی به عنوان یکی از کاربردی ترین و مهم ترین ابزار آلات شناخته شده است.

مزایا ابزار برقی

قیمت کم تر: اولین مزیت ابزار برقی، قیمت کمتر آن نسبت به ابزار شارژی است. به طور مثال با میزان بودجه محدودی که جهت خرید ابزار در نظر خواهید گرفت، ابزار برقی با کیفیت تری نسبت به ابزار شارژی میتوانید تهیه کنید.

دوام بیشتر دستگاه: ابزار برقی به دلیل تغذیه از برق، با خرابی کم تری مواجه می شوند. عدم وجود باتری در دستگاه های برقی، موجب حفظ و دوام بیشتر دستگاه و جلوگیری از خرابی های احتمالی باتری می شود.

نبود محدودیت زمانی: استفاده از ابزار برقی محدودیت زمانی ندارد؛ نبود باتری موجب می شود کاربر نگرانی تمام شدن شارژ باتری را نداشته باشد و به طور نا محدود با وجود برق، از دستگاه استفاده کند.

معایب ابزار برقی

وزن زیاد: از اصلی ترین معایب ابزار برقی که در اکثر موارد بیشتر از هر چیز به چشم می آید، میتوان به وزن زیاد و بدنه سنگین آن اشاره کرد. معمولا دستگاه های برقی و سیم دار وزن سنگین تری نسبت به ابزار های شارژی دارند.

کوتاهی کابل: همانطور که گفته شد ابزار برقی با وجود یک کابل 1 تا 2 متری کار می کنند. به همین دلیل گاهی هنگام کمبود پریز برق یا در دسترس نبودن آن، با مشکلاتی همچون کوتاهی کابل و نرسیدن دستگاه به محل انجام کار مواجه خواهید شد.

کاهش تمرکز: استفاده از ابزار برقی کمی دشوار و پر دردسر است. هنگام انجام کارهایی که کاربر نیاز به دقت و تمرکز بالایی دارد، وجود سیم کابل و بدنه سنگین دستگاه کمی دست و پا گیر و موجب دردسر برای کاربر می شود.

مزایا و معایب ابزار برقی
+مزایا و معایب ابزار برقی

ابزار شارژی

با پیشرفت علم فناوری های نوین، افراد به دنبال مدرن ترین دستگاه ها برای کاهش سختی کار خود بودند. پس از ابزار برقی، ابزار شارژی با قابلیت های جدید تری پا به عرصه صنعت گذاشتند. ابزار شارژی توسط یک یا چند باتری قابل شارژ یا تعویض، تولید نیرو می کنند. این ابزار با ورود به بازار توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کردند و به سرعت جزو ابزار محبوب و پرکاربرد شناخته شدند.

مزایا ابزار شارژی

وزن کم: از مهم ترین مزایا ابزار شارژی میتوان به وزن کم آن نسبت به ابزار برقی و خوش دستی آن اشاره کرد. به همین دلیل استفاده از ابزار شارژی و جا به جایی آن ها راحت تر است.   

عدم نیاز به برق: گاهی کاربر در محلی احتیاج به ابزار برای راه اندازی کار خود دارد که برق وجود ندارد یا پریز در دسترس نیست، در چنین مواردی ابزار شارژی به کمک شما خواهند آمد.

دقت بالا: ابزار شارژی به دلیل داشتن باتری، محل انجام کار را از هر گونه وسیله و سیم اضافی دست و پا گیرخلوت می کنند. به این دلیل انجام کار هایی که نیاز به دقت زیادی دارد با وجود ابزار شارژی بسیار راحت تر است.

معایب ابزار شارژی

قیمت زیاد باتری: در ابزار شارژی، باتری نقش اساسی و اما مشکل سازی دارد. در اکثر دستگاه های شارژی باتری از دیگر اجزا قیمت بالا تری دارد. به همین دلیل باتری دستگاه، نیاز به مراقبت بسیار بالایی دارد زیرا خرابی باتری ابزار و نیاز به خرید باتری جدید گاهی از قیمت خود دستگاه بیشتر می شود.

نیروی محدود باتری: در ابزار شارژی قدرت مورد نظر به ابزار برقی نخواهد رسید. به طوری که در مقایسه دو دستگاه یک شکل، قدرت ابزار برقی بیشتر خواهد بود. دلیل رخداد این اتفاق نیروی محدود در باتری است که از قدرت ابزار کاسته می شود.

زمان برای شارژ: ابزار شارژی احتیاج به زمان برای شارژ و استفاده دارند. گاهی یک ابزار برای کارایی چند ساعته نیاز به زمانی طولانی برای شارژ دارد که ممکن است کاربر این زمان کافی را نداشته باشد. در چنین مواردی ممکن است انجام کار به تعویق بیفتد یا دردسر ساز شود.

مزایا و معایب ابزار شارژی
مزایا و معایب ابزار شارژی

چند توصیه کلی برای خریدی مطمئن تر!

  • اگر قصد خرید ابزار برای منزل یا کارگاه دارید، پیشنهاد ما به شما خرید ابزار برقی است. زیرا در منزل یا کارگاه های معمولی که از دستگاه استفاده دائم نخواهید داشت، اگر از ابزار شارژی استفاده کنید احتمال خرابی باتری افزایش میابد؛ هنگامی که از ابزار شارژی به مدت طولانی استفاده نکنید باتری به مرور زمان خراب خواهد شد.
  • گاهی افراد قصد انجام کارهایی همچون کار در ارتفاع دارند، در چنین مواردی ابزار برقی بسیار نامناسب است. بعضی مواقع نبود برق و گاهی دست و پا گیر بودن سیم و کابل ابزار برقی کار را دشوار خواهند کرد. در چنین مواقعی ابزار شارژی بسیار مناسب است.
  • همانطور که گفته شد، قدرت ابزار برقی معمولا بیشتر از ابزار شارژی است. اما توجه داشته باشید، هنگامی که به ابزاری با قدرت معمولی اما خوش دست و راحت نیاز دارید خرید ابزار شارژی را به شما پیشنهاد می کنیم. اما اگر به قدرت بالا نیاز دارید از ابزار برقی استفاده کنید.
  • چنانچه از ابزار شارژی خریداری و استفاده می کنید، حتما باتری کمکی داشته باشید. زیرا احتمال دارد در شرایطی قرار بگیرید که دستگاه بدون شارژ باشد یا باتری آن خراب شده باشد. در چنین مواقعی باتری کمکی به نیاز شما رسیدگی خواهد کرد.
  • هنگام خرید ابزار شارژی  یا برقی به نوع باتری، ولتاژ، توان، ظرفیت باتری و … دقت کافی را داشته باشید تا با نیاز شما همخوانی داشته باشد.
  • بعضی از پروژه های کاری نیازمند به زمان و وقت زیاد است؛ در موارد اینچنین ابزار برقی کارآمد خواهد بود. زیرا احتمال تمام شدن باتری یا نیاز به زمان برای شارژ وجود ندارد.


با توجه به نکته های گفته شده نمیتوان از برتری ابزار برقی به ابزار شارژی چشم پوشی کرد. اما قطعا اولویت خریدی با رضایت کامل، به نیاز شما بستگی خواهد داشت. با اندکی دقت به مزایا و معایب این دو ابزار و تطابق آن ها با نیاز های خود، خریدی بی نقص را تجربه خواهید کرد.

بیتا خطیب

سلام! بیتا خطیب هستم، سال 1382 در شهر مشهد متولد شدم. من علاقه به نوشتن، تولید محتوا و کسب تجربیات و اطلاعات جدید در این حیطه دارم. افزون بر تولید محتوا در زمینه SEO فعالیت دارم. فعالیت رسمی من از پی بام مگ آغاز و در حال حاضر به عنوان نویسنده با تیم پی بام همراه هستم.

→ خواندن مطلب قبلی

شرکت دیوالت، آشنایی با این برند و فعالیت های آن تا به امروز

خواندن مطلب بعدی ←

فرز خوب چی بخرم؟برند مناسب برای فرز؟ انواع فرز و کاربرد هرکدام

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.