زاماک چیست؟ کاربرد زاماک و خصوصیات آن + اینفوگرافی

زاماک-چیست-؟-کاربرد-و-خصوصیات-آن

زاماک چیست

مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه

زاماک، شاید تا به حال این نام به عنوان برند به گوش شما خورده باشد اما لازم است بدانید زاماک نام برند یا کارخانه خاصی نیست، بلکه نام آلیاژی بر پایه عنصر روی است که برخی از قطعات مورد استفاده در صنعت از آن ساخته می شوند. در ادامه قصد داریم به طور کامل شما را با این آلیاژ و همچنین کاربرد های آن آشنا سازیم.

اصل آلیاژ زاماک به کجا بازمی گردد؟!

پایه اصلی این آلیاژ عنصر روی است، به طوری که حدود %95 درصد ترکیب تشکیل شده روی بوده، 4% آلومینیوم و %1 باقی مانده آن از مس تشکیل شده است. البته در آنالیز شیمیایی این آلیاژ مقدار کمی از برخی عناصر دیگر دیده می شود. روی عنصری با رنگ سفید و درخشش آبی یا نقره ای است، به همین دلیل همین ظاهر تا حدودی در زاماک وجود دارد. هرچه میزان عنصر روی در این آلیاژ بیشتر باشد به همان میزان استحکام و مقاومت در برابر خوردگی هم بیشتر می شود.

پس از روی، آلومینیوم دیگر عنصر اصلی این آلیاژ بوده و موجب افزایش استحکام کششی، استحکام به ضربه و مقاومت به خزش می شود. سپس مس و منیزیم با خواصی چون افزایش مقاومت به خوردگی، اقزایش سختی و اکسیژن زدایی به ترکیب این آلیاژ اضافه می شوند.

عناصر زاماک
عناصر تشکیل دهنده زاماک

خصوصیات و ویژگی های آلیاژ زاماک!!

از اولین خصوصیات این آلیاژ می توان به سختی آن اشاره نمود به حدی که شاید این سختی از بعضی برنج ها هم بیشتر باشد. چقرمگی ( سفتی ) این آلیاژ بسیار چشمگیر بوده، مقاومت به اکسیداسیون آن زیاد و همچنین از دامنه انجماد بالایی برخورد دار است. زاماک خواص مکانیکی خوبی دارد و آلیاژی است که از زیبایی خاص خود بهره مند است.

کاربرد زاماک چیست و کجا از آن استفاده می شود؟!

کاربرد زاماک در قطعاتی است که تحت فشار هستند مانند دستگیره در اتوموبیل ها، یراق آلات درب وپنجره و… . همچنین به دلیل داشتن نقطه ذوب پایین این آلیاژ برای ریخته گری مناسب بوده و با توجه به زیبایی که دارد در قطعات تزئینی دیده می شود. همچنین از این آلیاژ دردسته های شیر آلات، کابینت ها و دستگیره های انواع درب استفاده میشود.

در این مطلب سعی کردیم شما را با این آلیاژ آشنا نموده و ابهامات به وجود آمده را تا حدودی از بین ببریم. آلیاژ زاماک پر کاربرد، اما تقریبا ناشناخته بوده و کم کم در حال تبدیل شدن به غلطی عام است. امید است با ارائه این مطلب درک درستی از این آلیاژ برای شما به وجود آورده باشیم.

حالا که بحث دستگیره های ساختمانی شد و زاماک هم در آن وجود دارد میتوانید مطلب راهنمای خرید دستگیره را مطالعه کنید

بیتا خطیب

سلام! بیتا خطیب هستم، سال 1382 در شهر مشهد متولد شدم. من علاقه به نوشتن، تولید محتوا و کسب تجربیات و اطلاعات جدید در این حیطه دارم. افزون بر تولید محتوا در زمینه SEO فعالیت دارم. فعالیت رسمی من از پی بام مگ آغاز و در حال حاضر به عنوان نویسنده با تیم پی بام همراه هستم.

→ خواندن مطلب قبلی

ابزار ضروری ماشین ،ابزاری که باید در خودرو خود داشته باشید!

خواندن مطلب بعدی ←

دستگاه فرز سنگ بری و آهنگری و تفاوت آن ها

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.