ابزار ساختمانی، هرآنچه برای ساخت و ساز نیاز خواهید داشت!

ضروری ترین ابزار مورد نیاز ساخت و ساز

ابزار ساختمانی، از سری موارد ضروری برای به ثمر رسیدن یک پروژه ساختمانی به شمار می رود. در هر پروژه ساختمانی، نیاز به ابزار ساختمانی و تجهیزات متعددی است که هر کدام از این ابزار دارای ویژگی های مختص به خود هستند. استفاده از ابزار ساختمانی مناسب، تضمینی برای سطح کیفیت ساختمان به شمار می رود. امروزه علاوه بر مصالح ساختمانی که معمولا معرف حضور کاربران بوده، ابزار تازه و پیشرفته تری به بازار ارائه گردیده است. ما قصد داریم در این مقاله، برخی از ضروری ترین ابزار ساختمانی مورد نیاز ساختمان سازی را معرفی کرده و سپس به جمع بندی کاملی از نیاز های اساسی یک پروژه ساختمانی برسیم.

شاقول

گلوله شاقول از پر کاربرد ترین ابزار ساختمانی مورد نیاز ساخت و ساز است. جسمی مخروطی شکل از جنس فلز که به انتهای یک طناب متصل است. از این ابزار ساختمانی برای بررسی عمودی بودن دیوار های ساختمان استفاده می شود. به طوری که این ابزار قابلیت این را دارد که کج بودن دیوار یا برآمدگی ها را مشخص کند.

ابزار شاقول
شاقول

قاعده عمود

میتوان گفت قاعده عمود تکمیل کننده گلوله شاقول است. دیوار های یک ساختمان باید کاملا عمود باشند. قاعده عمود با کمک شاقول، مشخص میکند که دیوار ها عمود هستند یا نیاز به ترمیم دارند. این ابزار ساختمانی از تخته چوبی کاملا صاف تشکیل شده است که در مرکز آن شیاری وجود دارد. در شیار این تخته چوب شاقول قرار می گیرد.

توجه داشته باشید امروزه در عرصه ساختمان سازی، تراز لیزری جایگزین شاقول و قاعده عمود شده است. این ابزار عمدتا راحتی و سرعت کار را افزایش بخشیده و بین کاربران از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

خرید تراز لیزری در پی بام
خرید تراز لیزری

چرخ متر یا چرخ اندازه گیری

از این دستگاه برای اندازه گیری فواصل طولانی استفاده می شود. در بحث ساختمان سازی، اندازه گیری از اصول بسیار مهم بوده که معمولا هم مسافت های طولانی نیاز به اندازه گیری دارند. این ابزار تشکیل شده از یک چرخ و دسته ای بلند برای راحتی کار کاربر است. همچنین این ابزار اعداد فاصله های اندازه گیری شده را ثبت می کند.

همچنین متر لیزری توانایی جایگزین شدن برای چرخ متر را داشته و حتی از دقت بیشتری برخودار است.

خرید متر لیزری در پی بام
خرید متر لیزری

خراش دهنده

بتن کاری یا گچ کاری از سری اقدامات بسیار مهم در ساختمان سازی است. همچنین نظم این کار مهم و مورد توجه است. اما رسیدن به پیوستگی مورد نیاز، احتیاج به ابزاری چون خراش دهنده دارد. برای انجام این کار لازم است لایه زیرین را با خراش دهنده، خراش داده و به یک پیوستگی یکنواخت برسید.

برس سر صاف

از دیگر ابزار ساختمانی مورد نیاز در گچ کاری یا بتن کاری میتوان به برس سر صاف اشاره کرد. بر خلاف خراش دهنده که در زیر سازی گچ کاری نقش دارد، از برس سر صاف هنگام پایان کار و برای پرداخت دیوار استفاده می شود.

رامر

رامر به عنوان ابزاری برای متراکم نمودن بتن شناخته شده و به صورت دستی است. یعنی به هنگام کار اگر با ناهمواری زیادی رو به رو شوید، برای هموار سازی به رامر نیاز پیدا خواهید کرد. این ابزار ساختمانی از یک دسته نسبتا بلند ساخته شده است که در انتهای آن بلوکی مربع شکل وجود دارد.

ابزار رامر
رامر

جک پلین

هنگام نصب درب و پنجره ابزاری چون جک پلین به کار خواهد آمد. این ابزار ساختمانی برای از بین بردن ناهمواری های سطح درب و پنجره استفاده شده و موجب صاف شدن این سطوح می شود.

ابزار جک پلین
جک پلین

دستگاه برش کاشی

همانطور که از اسم این ابزار ساختمانی مشخص است، از آن برای برش کاشی استفاده می شود. اگر هنگام کار ابعاد کاشی از ابعاد در نظر گرفته شده بیشتر باشد، دستگاه برش کاشی مشکل را حل خواهد کرد. دستگاه برش کاشی دارای دقت بالایی بوده و برش کاشی با این دستگاه بی نقص و دقیق خواهد بود.

جعبه اندازه گیری

هنگام کار ساخت و ساز برای تهیه بتن، یکی از نیاز های اصلی جعبه اندازه گیری است. این ابزار ساختمانی با حجم ثابتی که دارد، میتواند مقدار شن و ماسه لازم برای تهیه بتن را مشخص کند. توجه داشته باشید حجم ثابت این ابزار یک فوت مکعب است.

ویبراتور

و اما در مرحله بتن ریزی، کاربر نیاز به بتنی مقاوم و قدرتمند خواهد داشت که لازمه این نیاز استفاده از ویبراتور است. ویباتور برقی با لرزاندن بتن، موجب می شود که بتن در فضایی که اشغال کرده است به طور یکنواخت توزیع شود.

میسون

ابزار میسون یا گوشه دار میسون برای سنجش زاویه سنگ تراشی به کار می رود. برای استفاده از این ابزار ساختمانی باید آن را در گوشه دیوار قرار داره و سپس با توجه به لایه های باقی مانده آجر، زاویه مورد نظر را بدست آورید.

ابزار میسون
میسون

امروزه گونیا مهندسی کارایی همچون میسون را به ارمغان آورده است. این گونیا ها به طور معمول با طول و عرضی مناسب و جنس استیل مقاوم ساخته می شوند.

خرید گونیای مهندسی در پی بام
خرید گونیای مهندسی

مخلوط کن بتن

مخلوط کن بتن از سری تجهیزاتی است که در بتن ریزی کاربرد خواهد شد. اصلی ترین فاکتور داشتن بتنی مقاوم و قدرتمند، درست مخلوط شدن اجزای تشکیل دهنده آن است. در چنین شرایطی مخلوط کن بتن میتواند با ترکیب کردن موادی چون سیمان و آب، مخلوطی همگن و مقاوم را درست کند.

ماشین غربالگری

در ساختمان سازی از ماشین غربالگری برای جداسازی شن و ماسه و سنگ ها استفاده می شود. به گونه ای که این ابزار ساختمانی، توانایی جداسازی ناخالصی ها و شن و ماسه درشت را از باقی اجزا دارد.

دستگاه پولیش

عملیات پرداخت همیشه در ساختمان سازی نقش به سزایی دارد. پرداخت کاشی ها و کف ساختمان با دستگاه پولیش انجام خواهد شد. پس از اتمام کار کاشی کاری، میتوان با استفاده از دستگاه پولیش در زمان کم تری سطوح کاشی ها را صاف و تمیز نمود.

اسکنه

شاید تا به حال اسم این ابزار را برای کارهای نجاری، ساخت چوب و فرم دهی به آن شنیده باشید. اما اسکنه در بین ابزار ساختمانی هم کاربرد دارد. از این ابزار برای محصولات چوبی و صاف کردن سطوح بتنی استفاده می شود.

ابزار اسکنه

بالستر

ساختار بالستر شباهت زیادی به اسکنه دارد اما کاربرد این دو ابزار با یکدیگر تفاوت دارد. این ابزار ساختمانی دارای لبه ای پهن برای برش آجر است. لازم است بدانید پهنای لبه این ابزار از آجر بیشتر است.

ابزار بالستر
بالستر

علاوه بر ابزار ساختمانی گفته شده، ابزار های دیگری هم وجود دارد که به طور معمول برای کاربران روشن تر است. ابزاری چون بیل، کلنگ، فرقان و… استفاده روتین و پررنگی در ساختمان سازی داشته و کاربرد آن ها نزد کاربران تعریف شده است. همچنین وجود ابزار ساختمانی ایمنی مثل کلاه، عینک، دستکش و… از ضرورات یک پروژه ساختمانی است.

لازم به ذکر است برای داشتن پروژه ای قدرتمند و بی نقص، تکمیل بودن ابزار و اصل یا تقلبی بودن آن ها نقش اساسی و پر رنگی دارد. از این رو با کمی دقت و توجه به انتخاب ابزار ساختمانی میتوان ساخت و سازی پر قدرت را رقم بزنید.

حالا که حرف از اصل یا تقلبی بودن ابزار شد، میتوانید بیشتر در این مورد مطالعه کنید

بیتا خطیب

سلام! بیتا خطیب هستم، سال 1382 در شهر مشهد متولد شدم. من علاقه به نوشتن، تولید محتوا و کسب تجربیات و اطلاعات جدید در این حیطه دارم. افزون بر تولید محتوا در زمینه SEO فعالیت دارم. فعالیت رسمی من از پی بام مگ آغاز و در حال حاضر به عنوان نویسنده با تیم پی بام همراه هستم.

→ خواندن مطلب قبلی

خرید ابزار در مشهد، مرکز فروش عمده و تکی ابزار و خرید اینترنتی

خواندن مطلب بعدی ←

پیستوله چیست؟ چگونه با استفاده از پیستوله رنگ کاری کنیم؟

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.